Dübendorf 2020 / UCI CX Worlds Day 1

Ολλανδική επικράτηση την πρώτη ημέρα στο Dübendorf

9 Φεβρουαρίου 2020

Το Σάββατο, 1 Φεβρουαρίου διεξήχθησαν οι αγώνες των κατηγοριών Women Elite και Men U23, με τους Ceylin del Carmen Alvarado και Ryan Kamp να φέρνουν δύο ακόμη χρυσά στην ολλανδική αποστολή μετά την Shirin Van Anrooij που «άνοιξε τον χορό» στον πρώτο αγώνα της ημέρας και πρώτο παγκόσμιο πρωτάθλημα της κατηγορίας Women Junior (U19).

Η υγρή και λασπωμένη πίστα της Κυριακής (διαβάστε εδώ για τον τρίτο παγκόσμιο τίτλο του Mathieu van der Poel), δεν είχε καμία σχέση με το γρήγορο στεγνό πιστάκι του Σαββάτου στο Dübendorf. Οι αθλητές που αγωνίστηκαν το Σάββατο, χρειάστηκε να αναλωθούν πολύ λιγότερο στο τρέξιμο και τις αλλαγές ποδηλάτων.

Women Elite

H Alvarado, στα 21 της έτη μόλις, είχε προγραμματίσει να αγωνιστεί στην κατηγορία U23, με τον τίτλο της Πρωταθλήτρια Ολλανδίας τον περασμένο μήνα να της αλλάζει γνώμη. Γεννημένη στην Ολλανδία από Δομινικανούς γονείς, η Ceylin κατάφερε φέτος να ξεχωρίσει στη U23 κατηγορία. Κέρδισε τη γενική κατάταξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ενώ την περασμένη εβδομάδα έχασε για λίγο τον τίτλο της Κυπελλούχου Κόσμου και στην Elite κατηγορία.

Στον αγώνα των γυναικών, η Ολλανδία παράταξε μια πολύ δυνατή τετράδα με τις Alvarado, Annemarie Worst, Lucinda Brand και Yara Kastelijn να εκκινούν όλες στην πρώτη σειρά. Δίπλα τους, η τρεις φορές Παγκόσμια Πρωταθλήτρια και Κυπελλούχος κόσμου, Sanne Cant (Βέλγιο) δεν είχε φέτος τις επιδόσεις για να θεωρηθεί φαβορί της κούρσας. Στην πρώτη γραμμή βρέθηκαν επίσης, η αειθαλής Τσέχα, Kateřina Nash, η Maghalie Rochette από τον Καναδά και η Clara Honsinger, η 22χρονη Αμερικανίδα που πήρε φέτος τον τίτλο της πρωταθλήτριας από την Katie Compton.

Σχεδόν αμέσως μετά την έναρξη του αγώνα, καμία από αυτές δεν κατάφερε να κρατήσει τον ρυθμό των τεσσάρων αθλητριών της Ολλανδίας. Για λίγο μόνο βρέθηκε ανάμεσά τους η Rochette, για να υποχωρήσει και αυτή στον φρενήρη ρυθμό των Worst και Alvarado.

Σύντομα, σύσσωμη η Ολλανδική αποστολή βρισκόταν στην κορυφή της κούρσας σε κάτι που έμοιαζε με ομαδικό χρονόμετρο στο χώμα.

Μόνο μια αθλήτρια κατάφερε να απειλήσει τη κυριαρχία των κοριτσιών από τις Κάτω Χώρες. Στα 41 της πλέον η Katie Compton είναι η μόνη αθλήτρια εκτός Βελγίου και Ολλανδίας, των δύο δηλαδή παραδοσιακών δυνάμεων του Cyclo-cross, που έχει καταφέρει να έχει πέντε βάθρα σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα CX. Μπορεί να έχασε τον εθνικό της τίτλο φέτος, όμως μόνο αυτή κατάφερε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα. Ξεκινώντας από τη δεύτερη σειρά, η Compton κλείστηκε στα πρώτα μέτρα από την Honsinger και βρέθηκε αμέσως να κυνηγάει την πρώτη δεκάδα. Παρ’ όλα αυτά, από τον δεύτερο γύρο βρέθηκε στην τέταρτη θέση της κούρσας, χωρίς όμως να απειλεί την τριάδα των Brand, Worst και Alvarado που είχαν μετατρέψει την κούρσα σε Πρωτάθλημα Ολλανδίας.

Οι συνεχείς επιθέσεις των Alvarado και Worst απομάκρυναν σταδιακά και τη Brand από την κορυφή της κούρσας. Οι δυο τους ήταν ξεκάθαρα πιο δυνατές και προσπαθούσαν να πάρουν διαφορά χωρίς να ρισκάρουν μια πτώση.

Με μια επίθεση στα 1000 μέτρα, η Worst κατάφερε να μπει πρώτη στην τελική ευθεία, για να χάσει όμως στο σπριντ από την εμφανώς πιο γρήγορη Carmen Alvarado. H Brand τερμάτισε δέκα δευτερόλεπτα αργότερα στην τρίτη θέση, με την Compton να έρχεται στα 50 δευτερόλεπτα. Στην πέμπτη θέση τερμάτισε η νεαρή Yara Kastelijn και την εξάδα έκλεισε η 22-χρονη Evie Richards από τη Μ. Βρετανία.

Men Under 23

Στον αγώνα των ανδρών κάτω των 23 ετών (U23), κούρσα στην οποία θα μπορούσε να έχει λάβει μέρος και ο δεύτερος του αγώνα Elite, Tom Pidcock (GBR), είχαμε μια συναρπαστική μάχη μεταξύ τριών μεγάλων διεκδικητών. Ryan Kamp (Ολλανδία), Kevin Kuhn (Ελβετία) και Antoine Benoist (Γαλλία), κάθε ένας ξεχωριστά είχε τους δικούς του λόγους να διεκδικεί με θέρμη τον τίτλο.

Ο Γάλλος ήταν αυτός που έριξε τα πρώτα πυρά από τα πρώτα μέτρα του αγώνα, σπαταλώντας όμως, όπως φάνηκε, πολλές δυνάμεις. Ο Kuhn έχοντας όλο το Dubendorf με το μέρος του έδειξε ιδιαίτερα δυνατός προσπαθώντας να ελέγξει τον αγώνα και να διασπάσει τη δυναμική της ολλανδικής αποστολής που είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα και έναν πολύ ικανό αρχηγό στο πρόσωπο του Ryan Kamp. O 19-χρονος Kamp, πρωταθλητής Ολλανδίας U23 στο αγώνισμα της ποδηλασίας δρόμου φέτος, μπορούσε να τρέξει αμυντικά, έχοντας τους Mees Hendrikx και Pim Ronhaar να ταλαιπωρούν τους διεκδικητές των άλλων ομάδων με επιθέσεις.

Όπως δήλωσε μετά τον αγώνα ο Ολλανδός, στους πρώτους γύρους δεν ένιωθε καλά τα πόδια του και με δυσκολία κρατούσε τον ρυθμό των συναθλητών του.

Στον τέταρτο από τους έξι γύρους του αγώνα, ο Kamp έκανε τελικά την κίνησή του. Επιτέθηκε σε στενό σημείο της διαδρομής που δεν επέτρεπε εύκολα προσπεράσεις και με τον Hendrikx στη δεύτερη θέση να αφήνει τα πόδια, πήρε πολύτιμα μέτρα πριν ο Kuhn προλάβει να αντιδράσει.

Όταν τελικά ο Ελβετός αντέδρασε, ο Benoist κατάφερε μόλις για μισό γύρο να κρατηθεί στη ρόδα του πριν αρχίσει να πληρώνει το ενεργητικό πρώτο μέρος του αγώνα. Η διαφορά μεταξύ των δύο πρώτων παρέμεινε μικρή μέχρι τον έκτο γύρο, κρατώντας το κοινό κολλημένο στα κιγκλιδώματα. Πιο πίσω, ο Hendrikx είχε φτάσει και προσπεράσει τον κουρασμένο Benoist δημιουργώντας ένα ιδανικό σενάριο για την Ολλανδία.

O Ryan Kamp δεν χαλάρωσε τον ρυθμό του μέχρι τα τελευταία 500 μέτρα όπου και άρχισε να πανηγυρίζει την επερχόμενη νίκη του. Τερμάτισε θριαμβευτικά στην πρώτη θέση, 00:36 μπροστά από τον Kuhn, ενώ ο Hendrikx κατέκτησε την τρίτη θέση κάνοντας το 1-3 για τους πορτοκαλί, οι οποίοι αναμφισβήτητα αναδείχθηκαν κυρίαρχοι της πρώτης ημέρας του παγκοσμίου πρωταθλήματος cyclo-cross κατακτώντας συνολικά 7 από τα 9 μετάλλια με το 8ο και εμφατικότερο να έρχεται την επόμενη ημέρα με την νίκη του Mathieu van der Poel!

Κείμενο: Πέτρος ΓκαζώνηςΦωτογραφίες: Νάσος Τριανταφύλλου @nassostphoto.Απαγορεύεται η αναδημοσίευση μέρους ή ολόκληρου του άρθρου ή των φωτογραφιών.